Historia TNA - Total Nonstop Action Wrestling



TNA - Total Nonstop Action Wrestling
Detale :
Skrót - TNA
Utworzona - Maj 2002 rok
Lokalizacja - Nashville, Tennessee
Założyciele - Jeff Jarrett, Jerry Jarrett
Właściciele - Panda Energy (71%), Jeff Jarrett (29%)
Federacje siostrzane - Border City Wrestling


Total Nonstop Action Wrestling (TNA) to federacja założona przez Jeff'a Jarretta oraz jego ojca Jerrego Jarretta w maju 2002 roku. Aktualnie federację posiada firma Panda Energy International. Siedziba federacji znajduje się w Nashville w stanie Tennessee, także posiadając biuro w Orlando na Florydzie. TNA to jako członek National Wrestling Alliance było znane pod nazwą NWA-TNA, jednak po wystąpieniu z NWA w 2004 przyjęło aktualną nazwę. Federacja posiada prawa do pasów NWA World Heavyweight oraz NWA World Tag Team do roku 2014.

TNA to pierwsza amerykańska federacja która używa heksagonalnego ringu zamiast tradycyjnego czterokątnego (Meksykańska federacja AAA także często używa takiego ringu). Z innych ciekawych innowacji należy podkreślić iż w TNA pas mistrza może zmienić właściciela w przypadku dyskwalifikacji lub wyliczenia do 10 (count out), dzięki temu zniwelowano przewagę broniącego tytułu. W trakcie gal TNA heel'e i face'y wchodzą na ring przez osobne wejścia.

W trakcie gal iMPACT na kanale FSN wprowadzono kolejną innowację, każdy pojedynek miał limit czasowy na jego rozegranie. Wrestlerzy mieli 10 minut na rozstrzygnięcie pojedynku w przypadku zwykłej walki oraz 30 minut w przypadku walki mistrzowskiej. W przypadku remisu czasowego o wygranej decydowała komisja mistrzowska. Z innowacji tej zrezygnowano po opuszczeniu anteny Fox Sports Net.


Historia



Po zamknięciu World Championship Wrestling w marcu 2001 oraz Extreme Championship Wrestling w kwietniu tego samego roku, nadal istniało zapotrzebowanie na wrestling w tzw. południowym stylu oraz na walki wagi lekkiej które to World Wrestling Federation Vince'a McMahona traktowało zawsze po macoszemu. Zatem 10 Maja 2002, J Sports and Entertainment (firma pod dyrektorstwem Jerrego Jarretta i Jeffa Jarretta jako prezydenta) ogłosiła uruchomienie nowej federacji : Total Nonstop Action. TNA powstało by wypełnić tą niszę rynkową i zaproponować alternatywę dla (wtedy) WWF. Uczyniono to zatrudniając wiele byłych zawodników WCW i ECW którzy nie podpisali kontraktów z WWF.

Wiele innych federacji, takich jak dla przykładu World Wrestling All-Stars, starało się wypełnić lukę po WCW i ECW, jednak to TNA udało się przetrwać do dnia dzisiejszego i rozwinąć najbardziej. Wiele osób uważa, że jednym z motywów powstania TNA było zapewnienie pracy oraz rozwoju dla Jeff'a Jarretta, syna słynnego promotora wrestlingu Jerrego Jarretta. Jeff nie miał pracy po upadku WCW i nie mógł liczyć na nią u McMahonów, głównie dlatego, że gdy odchodził z WWF w 1999 roku zaszantażował Vince McMahona zdobywając pokaźną sumę pieniędzy za jeden pojedynek który miał miejsce po upłynięciu jego kontraktu z WWF gdy posiadał jeszcze pas Interkontynentalny.



Pierwsze oryginalne logo TNA



Od swego powstania, TNA nie było dochodowym interesem i traciło spore ilości pieniędzy, co doprowadziło do wtrzymania finansowania przez inwestora HealthSouth Corp. W październiku 2002 roku, Jerry Jarrett sprzedał pakiet kontrolny nad spółką prywatnemu inwestorowi Panda Energy International. Dokładnie 31 pazdziernika 2002r Panda Energy i J Sports and Entertainment stworzyły spółkę dziecko - TNA Entertainment (J Sports and Entertainment została później rozwiązana). Jeff Jarrett został vice prezydentem TNA Entertainment, a Dixie Carter, córka prezesa zarządu Panda Energy (Robert W. Carter) objęła stanowisko prezydenta. Panda Energy posiada dokładnie 71% TNA Entertainment, LLC.

Dixie Carter jest zapalonym fanem wrestlingu i przez co mocno angażuje się w pracę w spółce. Panda Energy mianowała także Chrisa Sobola (Panda Manager of Business Development) jako vice prezydenta od operacji oraz byłego członka zarządu Panda Energy Franka Dickersona jako dyrektor generalnego (tzw. CEO). TNA kontynuowało przynoszenie strat po przejęciu przez Panda Energy z kosztami działalności równymi około $1,000,000 na miesiąc które nie były równoważone przez przychody, jednak Panda Energy wielokrotnie potwierdzała swoje zobowiązania wobec TNA. Trzeba jednak zaznaczyć że sama spółka Panda Energy zmagała się też z problemami finansowymi. We wrześniu 2005 roku, Robert Carter założył że TNA stanie się dochodowe w ciągu 2006 roku.

W Maju 2005 roku, Nelson Corporation złożyła ofertę kupienia TNA od Panda Energy za 10,000,000 Dolarów. Oferta wygasła 31 Maja 2005 po tym jak Panda nie zgłosiła żadnego zainteresowania. Także dwa razy wyższa oferta (20,000,000 Dolarów) złożona przez Morphoplex, głównego sponsora TNA, została odrzucona pod koniec 2005 roku.


Model biznesowy



Oryginalny model biznesowy TNA różnił się w kilku kluczowych sprawach od tego stosowanego w WWE. Poprzez organizowanie gal w tylko w jednym miejscu TNA starało się ograniczyć koszty, a oryginalny system programowy opierał się na tygodniowych PPV nagrywanych w Nashville, stan Tennessee. Wspomniane gale PPV trwały 2 godziny i odbywały się w hali która mieściła ok. 2-3 tyś ludzi.

Cotygodniowa gala TNA PPV kosztowała tylko $9.95, co było o wiele mniejszą ceną niż za comiesięczne WWE PPV. Od Marca 2004 roku cotygodniowe gale były także transmitowane za darmo, aczkolwiek z 6 miesięcznym opóźnieniem, na kanale The Wrestling Channel. To było jeden z pierwszych rekonesansów po rynku międzynarodowym.

Wstępne obliczenia pokazały że TNA potrzebuje około 50,000 wykupień PPV aby wychodzić co tydzień na zero. Jednak według Dave Meltzer'a z Wrestling Observer'a, faktyczna ilość wykupień wahała się od 5,000 do 15,000. Po 111 tygodniach TNA zakończyło produkcji cotygodniowych PPV, stało się to dokładnie 8 września 2004 roku. W Niedzielę 7 Listopada 2004 TNA ruszyło ze swoim pierwszym 3 godzinnym PPV, TNA Victory Road 2004.

TNA rozpoczęło emisję swojego pierwszego programu w telewizyjnego 4 czerwca 2004 roku. Program nazywa się TNA iMPACT! i rozpoczął w ramach stacji FOX Sports Net. Gale były nagrywane we wtorki w hali Soundstage 21 w Universal Studios w Orlando, stan Floryda, zaś emitowane od 16:00 do 17:00 w piątki na kanale FSN (iMPACT! znalazł się także na rynkach azjatyckim i europejskim). Ten godzinny slot w telewizji FSN kosztował TNA ok. $30, 000 tygodniowo.

27 Maja 2005 roku TNA wyemitowało ostatni odcinek iMPACT! na kanale Fox Sports Net. Ratingi (oglądalność) programu w czasie nadawanie go na FSN oscylował w granicach 0.2 punktu. Taki obrót sprawy pozostawił TNA bez kontraktu telewizyjnego z miesięcznymi PPV, federacja więc postanowiła emitować gale iMPACT w internecie (na swojej oficjalnej stronie) za pomocą programu RealPlayer. Odpowiednia umowa z RealNetworks została zawarta 1 lipca 2005. Początkowo można było ściągać iMPACT! oficjalnie w sieci BitTorrnet. W tym samym czasie TNA rozpoczęło intensywne poszukiwania kontraktu telewizyjnego dla gali iMPACT. Początkowo prowadzone były negocjacje z WGN gdzie w grę wchodził slot w poniedziałki wieczorem w tym samym czasie antenowym w jakim nadawane jest WWE RAW. TNA i WGN nie doszły do porozumienia, więc federacja rozpoczęła negocjacje z SpikeTV z którego przeprowadzało się WWE (z m.in. RAW i Velocity) do USA Networks. TNA walczyło o sobotni czas antenowy który kiedyś był wręcz przypisany do wrestlingu (WCW's Clash of the Champions oraz WWF's Saturday Night's Main Event). 21 Lipca TNA ogłosiło podpisanie umowy z stacją Spike TV na emitowanie gali iMPACT w ramach sobotniego bloku "Slammin' Saturday Night", począwszy od jesieni 2005 roku.

Od 27 września 2005 TNA nagrywa po dwa odcinki gali iMPACT! co drugi wtorek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 1 października. W odróżnieniu od umowy z Fox Sports, TNA nie płaci ani dolara za czas antenowy, za to Spike TV kontroluje przychodzi z reklam. TNA pozyskało w tym czasie także głównego sponsora, wytwórnie napojów Morphoplex, który to płaci TNA $200,000 miesięcznie.

7 Listopada 2005 roku, TNA potwierdziło umowę z Midway Games na stworzenie gry o federacji. W przeszłości gry komputerowe były jednym z głównych przychodów innych wrestlingowych federacji. Gra została nazwana TNA iMPACT! i jej wydanie planowane jest na rok 2007.

TNA wyrażało często zainteresowanie wyjazdem z Orlando i organizowaniem gal w innych miastach. Do konkretnych ustaleń doszło w 2006 roku i tak to TNA ma zamiar odwiedzić Buffalo, New York (Dixie Carter uważa ten stan za najlepszy rynek dla gal PPV spod znaku TNA), Detroit (Odbędzie się tam pierwszy House Show w historii TNA w Marcu 2006 roku), Michigan (gdzie booker Scott D'Amore organizował już wiele gal w przeszłości) oraz była hala ECW w Philadelphia, Pennsylvania (gdzie wiele byłych gwiazd ECW ma regionalne zaplecze fanów).


TNA, a sprawa polska



TNA iMPACT jest pierwszą galą od lat, którą polscy fani mogą oglądać z rodzimym komentarzem, wszystko to za sprawą umowy TNA z stacją Eurosport. TNA w roku 2005 starało się nawiązać jak najwięcej umów telewizyjnych poza USA i tak na początku 2005 roku do Eurosportu trafiły 2 testowe odcinki TNA Impact które miały wykazać jakie jest zainteresowanie wrestlingiem. Gale zostały wyemitowane pod koniec Lutego i na poczatku Marca i były to 30 minutowe odcinki (wycięto duża większość wywiadów, zostawiając same walki). Programy te komentowały osoby związane z portalem Attitude (FH oraz Przemk0) wraz z panem Andrzejem Janiszem. Oglądalność tych odcinków określa się na 80-90tyś.

Pod koniec lata 2005 roku TNA ogłosiło podpisanie rocznej umowy z Eurosportem i wrestling po polsku stał się już faktem. Pierwsze (również 30minutowe) cztery odcinki zostały wyemitowane 29 września 2005 roku i komentowały je aż dwie pary komentatorów: pierwsze dwa odcinki Przemk0 i Deliquent (związani z portalem Attitude) oraz drugie dwa Boryss (związany z portalem Wrestlefans) i pan Andrzej Supron. Taki podział utrzymuje się do dziś, a programy nadawane są wieczorem co drugi piątek miesiąca.


Pasy mistrzowskie



W TNA rozróżniamy trzy pasy mistrzowskie : National Wrestling Alliance (NWA) World Heavyweight, World Tag Team Championships oraz The X Division Championship. Pasy mistrza świata są zgodnie z tradycją bronione w lokalnych terytorialnych federacjach należących do NWA. TNA wykupiło prawo do używania tych tytułów do roku 2014, oprócz pasa X który został stworzony przez TNA i TNA ma do niego wyłączne prawa. Wrestlerzy którzy zdobyli w swojej karierze wszystkie trzy pasy TNA, są nazywani mistrzami TNA Triple Crown.


Organizacja



Komisja bookerska

Odcinki iMPACT! oraz gale PPV są bookowane przez komisję pod przewodnictwem Scotta D'Amore która zawiera następujące osoby : Jeremy Borash (pracuje także jako zapowiadacz walk), Mike Tenay (główny komentator TNA), Dutch Mantell oraz Bill Banks. Inni pracownicy mają różny wpływ na decyzje wliczając w to Jeff Jarretta którego wpływ jest chyba największy. Prezydent TNA Entertainment, Dixie Carter ma prawo zavetować każdą decyzję komisji bookerskiej. Przed stworzeniem komisji władza bookerska była skupiona najczęściej w rękach małej liczby osób lub wręcz w jednej osobie. Początkowo za bookowanie byli odpowiedzialni Jeff i Jerry Jarrett następnie zaś Vince Russo który stracił swoją pozycje na rzecz Dusty Rhodes'a. W tych czasach pozycja bookera często była równoznaczna z pozycją DOA (Director of Authority) który to pokazywany był w TV.


Komisja mistrzowska

Komisję tworzyła grupa wrestlingowych weteranów którzy grali głównych arbitrów tego co się dzieje na galach, np.: decydowali kto wygra pojedynek gdy następował remis po upłynięciu limitu czasowego. Komisja składała się z następujących wrestlerów : Dusty Rhodes (odszedł z komisji po awansie na stanowisko DOA), Harley Race, Larry Zbyszko oraz Terry Funk, który w późniejszym czasie został zastąpiony przez Roddy Pipera. Po tym jak Race i Piper zostali usunięci z TNA, a Zbyszko został DOA, komisja przestała praktycznie istnieć. Mimo to czasem wspomina się o niej w programach TNA.


Director of Authority

TNA Director of Authority (DoA) to oficjalny przewodniczący TNA według scenariusza telewizyjnego. DoA odpowiedzialny jest za ustalanie walk oraz zatrudnianie wrestlerów. Oto lista DoA w TNA :

- Erik Watts (Lipiec 23, 2003 - Styczeń 28, 2004)
- Vince Russo (Styczeń 18, 2004 - Listopad 7, 2004)
- Dusty Rhodes (Listopad 7, 2004 - Czerwiec 16, 2005)
- Larry Zbyszko (Czerwiec 19, 2005 -)


Dywizja X

Ryzykowny nazywany jako "high-flying" styl wrestlingu był jedną z przyczyn dla których widzowie oglądali WCW oraz ECW. Tak więc TNA zamiast wprowadzać dywizje która będzie ograniczona wagowo (poniżej 100kg) i nazywać ją dywizją wagi lekkiej postanowiło podkreślić efektowność i ryzykowność akcji/walk prowadzonych przez lżejszych wrestlerów wprowadzając dywizje X. W Dywizji tej nie ma żadnych limitów wagowych mimo to większość wrestlerów możemy zaliczyć do wagi lekkiej, wyjątkiem może być tutaj Samoa Joe. TNA reklamuje tą dywizję pod hasłem : "tu nie chodzi o limity, tu chodzi o brak limitów". Dywizja X jest jedną z głównych atrakcji TNA, a jej mistrz posiada pas mistrzowski X.

W Listopadzie 2005 zaznaczono że wrestlerzy Dywizji X respektują niepisany kod postępowania, który to złamał Samoa Joe brutalnie atakując Christophera Danielsa po wygranej z nim na TNA PPV Genesis.


Turnieje




Chris Candido Memorial Tag Team Tournament

Zapoczątkowany w 2005 roku, coroczny turniej ku pamięci zmarłego wrestlera Chrisa Candido, w którym zestawia się młodych zawodników z doświadczonymi wrestlerami. W 2005 roku turniej wygrali Sean Waltman oraz Alex Shelley.


Super X Cup Tournament

Zapoczątkowany w 2003 roku, coroczny turniej o puchar dywizji X. Zwycięstwo w tym turnieju gwarantuje możliwość walki o pas X. W 2003 roku turniej ten wygrał Chris Sabin, zaś w 2005 roku ten zaszczyt przypadł Samoa Joe. W 2004 roku wyjątkowo zwycięzcę Pucharu X wyłoniono w 20 osobowym pojedynku typu gauntlet na pierwszym 3 godzinnym PPV Victory Road 2004. Puchar wygrał wtedy Héctor Garza lecz nie otrzymał za niego możliwości walki o pas X.


America's X Cup Tournament

W przeprowadzonym na początku 2004 roku turnieju o puchar X Ameryki startowały drużyny narodowe : USA, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Drużyna z Meksyku udało się wygrać ten puchar i obronić go w walkach z różnymi drużynami nigdy go nie tracąc.


World X Cup Tournament

Po turnieju America's X Cup, nastąpił turniej World X Cup w którym startowały wspomniane już drużyny bez Wielkiej Brytanii która została zastąpiona Japonią. Turniej wygrała drużyna USA.


Opracował Przemk0, na podstawie - http://en.wikipedia.org/wiki/Total_Nonstop_Action_Wrestling oraz własnej wiedzy.

dodane przez Przemysław Naruszewicz (Przemk0) w dniu: 28-06-2007 19:21:30

Udostępnij

Komentarze ()

Skomentuj stronę

: : (opcjonalnie) :

Reklama

Partnerzy

plagiat

Czat

Kontakt

Poznaj redakcje portalu.

Napisz do nas: redakcja@wrestling.pl

Reklamy