Big Japan Pro Wrestling (BJW) jest japońską federacją wrestlingu, w której największy nacisk kładzie się na styl "deathmatch". Promocja działa nieprzerwanie od roku 1995.
Początki
Big Japan zostało utworzone w marcu 1994, czyli w okresie wielkiego "boomu" na death matche. Promocja została otwarta przez dwie byłe gwiazdy AJPW, zainspirowane federacjami takimi jak FMW, IWA-Japan czy W*ING: Shinyę Kojika, który został prezesem federacji i Kazuo Sakurada (Kendo Nagasaki), który pełnił rolę trenera. Już na kilka miesięcy od założenia, BJW zyskało miano bardzo brutalnej federacji przez używanie w swoich death matchach żarówek, stołów, krzeseł i ognia. Już w lipcu tego samego roku federacja wpisała się na stałe w pamięć fanów wrestlingu Grocery Store Death Matchem, w którym Kendo Nagasaki walczył przeciwko czterem swoim uczniom na placu kupieckim. Brutalne powerbomby w skrzynki z owocami, rozbijanie szklanych butelek na głowach młodych wrestlerów oraz suplexy na beton to tylko kilka z dziesiątek niezapomnianych spotów tego meczu. Rok później w sierpniu, BJW zaszokowało świat Piranha Death Matchem, który stoczyli Mitsuhiro Matsunaga i Kendo Nagasaki. Walka polegała na wrzuceniu przeciwnika do akwarium pełnego piranii co wykraczało ponad wszystkie standardy death matchów, bo jak do tej pory jeszcze żadna federacja nie odważyła się użyć zwierząt w walce. Ten chory pojedynek przegrał ostatecznie Matsunaga i mimo szwów na głowie od ugryzień ryb, legendarny wrestler nie miał dość ani chorych pojedynków ani groźnych zwierząt. Już 3 miesiące później stoczył on Scorpion & Cactus Desert Death Match z legendą IWA-Japan - Shojim Nakamaki. Walka była niemal identyczna jak poprzednia z tą tylko różnicą, że zamiast piranii w akwarium znajdowały się skorpiony. I tym razem Mitsuhiro Matsunaga przegrał walkę, lecz dzięki poświęceniu zyskał sobie wielu fanów i stał się ikoną federacji. 23 września 1998 roku, Matsunaga po raz kolejny zapisał się do historii ultraviolentu. Po przegranej z Shadowem WX, musiał on stanąć oko w oko z krokodylem. Oprócz wcześniej wymienionych zwierząt, używano także pająków oraz ośmiornicy (w komediowym meczu - Abdullah Kobayashi vs An Octopus). Oprócz walk z użyciem żywych zwierząt, BJW żeby poprawić swoją słabą sytuację finansową musiało wymyślać co raz to nowsze rodzaje death matchów. Najbardziej znane z nich to:
Barbed Wire Light Bulbs Death Match - do lin był doczepiony drut kolczasty a na nim umieszczone żarówki. Przykładem takiego matchu jest - Shadow WX vs Mitsuhiro Matsunaga.
Fluorescent Lightubes Death Match - to właśnie w Big Japan rozegrano pierwszy mecz z użyciem obecnie tak bardzo popularnych jarzeniówek. Prawdopodobnie pierwszym takim pojedynkiem była walka pomiędzy Tomoaki Honma vs. Ryuji Yamakawa z czerwca 1999 roku, jednak wiele źródeł miesza Light Bulbs z Light Tubes Death Matchami, przez co nie da się oficjalnie określić pierwszej z takich walk.
Fire Stone Death Match - W ringu i poza nim znajdują się drewniane blaty z drutem kolczastym, które są pod napięciem. Wpadnięcie w nie powoduje eksplozje i porażenie prądem.
Circus Death Match - Nad ringiem znajduje się rusztowanie, pod którym jest coś w stylu cyrkowej siatki, z tym, że wykonanej z druty kolczastego. Po zrzuceniu zapaśnika z rusztowania na taką siatkę, walka toczy się dalej do momentu wykonania pinfall.
Big Japan W*ING Crisis Big Born Deathmatch - walka ta jest połączeniem narzędzi używanych zwykle w federacji - W*ING z tymi używanymi w Big Japan: pinezki, "łóżka z gwoździ", rusztowanie z siatką z drutu kolczastego jak w Circus Death Matchu, suchy lód, żarówki, skorpiony, kaktusy, kije baseballowe obwiązane drutem, wiertła, noże oraz piły tarczowe.
Oprócz death matchy, federacja specjalizuje się też w normalnych matchach, które dzisiaj są połączeniem strong style'u z high flyingiem. Trzeciego lutego 1998 roku, Yoshihiro Tajiri wygrał 8-Men Tournament o World Junior Heavyweight Champion, pokazując tym samym światu, że BJW to nie tylko chory ultraviolent, ale także świetny wrestling. Oprócz pasa juniorów, Big Japan posiadało także World Heavyweight Championship, World Women's Championship, World Tag Team Championship i World 4-Man Tag Team Shuffle Championship. Do dziś aktywne zostały tylko pasy World Tag Team i Deathmatch.
Feudy międzyfederacyjne
Pod koniec 1996 i na początku 1997 roku, Big Japan toczyło feud z New Japan Pro Wrestling. Konflikt między federacjami miał na celu wybić BJW z undergroundu i sceny niezależnej. Feud opierał się głównie na walkach zawodników BJW w NJPW, co pozwalało na doskonałą reklamę federacji Kojiki. Największą i najważniejszą galą z wrestlerami obu federacji była ta z 4. stycznia w Tokyo Dome.
Pod koniec lat 90-tych, Big Japan rozpoczęło feud z nowo powstałą amerykańską federacją prowadzoną przez Johna Zandiga - Combat Zone Wrestling. Wrestlerzy obu federacji walczyli na wymianie w konkurencji. Najważniejsze z gal to: BJW vs. CZW Tarantula Death Match oraz Big Japan vs. CZW - WORLD WAR 2000.
Pod koniec roku 2008, BJW stoczyło jak dotąd ostatni feud międzyfederacyjny. Tym razem była to CHIKARA, z którą BJW walczyło podczas The Global Gaunlet. Pierwszej nocy Big Japan wygrało Best Of 5 Series, jednak noc później poległo w Global Gauntlet.
BJW obecnie
Na dzień dzisiejszy federacja stawia zdecydowanie na młodzież. To młodzi rozdają karty w federacji, przykładem czego jest obecny mistrz - Yuko Miyamoto oraz mistrzowie drużynowi - Masashi Takeda i Isami Kodaka. Z prawdziwych ikon federacji do dziś walczą Shadow WX, Jun Kasai, Jaki Numazawa, Ryuji Ito oraz okazjonalnie pojawiający się Ryuji Yamakawa, Kintaro Kanemura i The W*inger. Od upadku FMW, BJW zdecydowanie ograniczyło przemoc w swoich Death Matchach i skoncentrowało się bardziej na jakości niż na brutalności walk. Mimo to prawie na każdym z cotygodniowych programów telewizyjnych - Deathmatch Wars, jest choć jeden death match z użyciem jarzeniówek, bądź drutu kolczastego.
Federacje partnerskie
Big Japan od kilku lat współpracuje z kilkoma undergroundowymi federacjami, pozwalając tym samym wybić się młodym i zdolnym wrestlerom, jak to miało miejsce z Yuko Miyamoto, wychowankiem 666.
Obecnie federacja współpracuje z:
666 Triple Fiesta
Apache Pro
FU*CK
Komentarze (5)
Skomentuj stronęBardzo fajny artykuł. Brakuje tylko na końcu infa jakie pasy federacja ma obecnie.
o pasach mam zamiar przygotować oddzielny artykuł :)
Dzięki za komenta
Bardzo mi brakowało historii tej federacji, świetny artykuł dobrze, że udoskonalałeś to wszystko zdjęciami, bo przez to wyszło jeszcze bardziej ciekawe. Dzięki :)
Świetny artykuł Euz ;) Szczerze, aż mnie zachęciłeś do obejrzenia BJW :)
Jak znajdę trochę czasu to z chęcią zlukam ten fed :-)
Świetny artykuł.
Dzięki Tobie zacząłem interesować się to federacją.